Uz široke mogućnosti korištenja jabuka u kućanstvu i prehrani, jabučni ocat se ističe kao poseban proizvod koji zbog svog ljekovitog djelovanja treba svakodnevno unositi u organizam.
Egipćanima je bio poznat, također, Grcima i Rimljanima jabučni ocat koji su najčešće pozivali u pomoć zbog svog pozitivnog utjecaja na ljudski organizam.
Otac medicinskih znanosti, Hipokrat, u svojoj je riznici eliksira zapisao recept za jabučni ocat i preporučio ljudima da ga koriste u liječenju raznih bolesti.
Zahvaljujući svojim sastojcima, jabučni ocat djeluje antibakterijski i antiseptički na organizam.
Kako jabučni ocat pomaže u borbi protiv pretilosti?
Sadržaj stranice
Jabučni ocat za mršavljenje
Jabučni ocat se priprema fermentacijom soka od jabuke. Prirodni je lijek za razne zdravstvene probleme i koristi se godinama. Ima puno toga za ponuditi kada je u pitanju mršavljenje.
Pomaže u razgradnji složenih masti i ugljikohidrata; smanjuje razinu šećera i kolesterola u krvi; smanjuje želju za hranom; pomaže u probavi i detoksikaciji tijela.
To je niskokalorični prirodni dodatak s raznim hranjivim tvarima i aktivnim sastojcima. Bogat je mineralima, vitaminima, topljivim vlaknima, antioksidansima te prirodnim kiselinama i enzimima, a sve to pomaže u borbi protiv pretilosti.
Razgovarajmo o tome kako će vam jabučni ocat pomoći da smršavite i zauvijek promijenite svoj život.
Pomaže smanjiti razinu kolesterola
Žuč je viskozna žućkasta tekućina koju proizvodi jetra koja pomaže u razgradnji prehrambenih masti i uklanjanju zaostalih kolesterola i drugih toksina iz jetre.
Slaba proizvodnja žuči ometa rad jetre što može rezultirati nakupljanjem masti i kolesterola što uzrokuje pretilost.
Konzumacija jedne žlice jabučnog octa rano ujutro pokreće proizvodnju žuči koja potiče razgradnju masti i kolesterola.
Snižava razinu šećera u krvi
Porast razine šećera u krvi povećava želju za grickalicama i nezdravom prerađenom hranom, što je velika prepreka ako pokušavate izgubiti nekoliko kilograma.
Prema studiji objavljenoj u Journal of Functional Foods, jabučni ocat pomaže sniziti razinu šećera u krvi.
Sudionici koji su pili 250 ml vode (pomiješane s octom) prije jela zabilježili su niže razine šećera u krvi od onih koji nisu.
U drugoj studiji, jabučni ocat prije spavanja smanjuje koncentraciju glukoze sljedećeg jutra kod osoba s dijabetesom tipa 2.
Pomaže u blokiranju ugljikohidrata (škrob)
Škrob sadržan u ugljikohidratima ima tendenciju brzog pretvaranja u glukozu i stimulira oslobađanje inzulina u tijelu.
Inzulin pokreće skladištenje glukoze u obliku masti. Dakle, jedenje škrobne hrane gura vaše tijelo u način skladištenja masti.
Kako će tu pomoći jabučni ocat?
Sadržaj ocatne kiseline u octu ometa sposobnost tijela da probavi škrob. Pomaže smanjiti skladištenje glukoze u obliku masti.
Tijekom određenog vremenskog razdoblja, ova aktivnost blokade škroba definitivno bi utjecala na tjelesnu težinu.
Promiče zdrav probavni sustav
Vaša crijeva sadrže trilijune probiotika (zdravih bakterija) koji pomažu u razgradnji složenih čestica hrane. Također suzbijaju rast mikroba koji uzrokuju bolesti i reguliraju imunološki sustav.
Jabučni ocat djeluje kao katalizator ovih probiotika. Probiotici se hrane pektinima sadržanim u jabučnom octu. Stoga, jabučni ocat pomaže u održavanju optimalne crijevne flore za bolju probavu i metabolizam tijela.
Suzbija apetit
Jabučni ocat sadrži pektine – vrstu topivih vlakana koja pružaju osjećaj sitosti.
Djeluje kao blagi laksativ i diuretik
Jabučni ocat djeluje kao blagi laksativ koji ubrzava proces eliminacije i osigurava redovito pražnjenje crijeva.
Također, ima diuretski učinak oslobađanja viška pohranjene vode iz tijela.
Promiče detoksikaciju tijela
Detoksikacija tijela se odnosi na temeljito čišćenje tijela kako bi se riješili nagomilanih tjelesnih otpadaka – neprobavljene hrane, kolesterola, zasićenih masti i mikroba koji izazivaju bolesti.
Zbog nezdrave prehrane i loših životnih navika, tjelesni metabolizam se usporava i počinje nagomilavanje tjelesnih toksina.
Kombinirani učinak usporenog tjelesnog metabolizma i nakupljenih tjelesnih toksina rezultirao bi pretilošću.
Jabučni ocat je eliksir za detoksikaciju – prirodan i siguran. Pospješuje probavu, ubrzava tjelesni metabolizam, ublažava zatvor i izlučuje višak vode iz vašeg tijela kako bi iznutra detoksifikovao vaše tijelo.
Kako piti jabučni ocat za mršavljenje
Dodajte 1-2 žličice (5-10 ml) sirovog jabučnog octa u čašu (250 ml) vode, dobro promiješajte i popijte prije jela.
Ako uzrokuje privremenu žgaravicu ili iritaciju, jednostavno ga razrijedite s još vode. Možete ga pomiješati i sa sokom ili drugim napitcima.
Također, važno je redovito pratiti dozu. Počnite s 5-10 ml dnevno i postupno povećavajte do 30 ml (2 žlice) dnevno. Općenito se ne preporučuje prekoračenje od 30 ml.
Druga opcija je piti ga pomiješanog s medom.
Jabučni ocat i med
Jabučni ocat i med dva su domaća lijeka koja sami liječe mnoge bolesti, ali kada se kombiniraju, mogu biti još korisniji.
Pomiješajte 2 žlice jabučnog octa s 1 žlicom meda u čaši vode. Dobro promiješajte i pijte u malim gutljajima.
Osim što je već spomenutog blagotvorno djelovanja na mršavljenje, može se koristiti za opće zdravlje.
Ovaj napitak vraća vam zdravlje i revitalizira vaše tijelo mijenjajući crijevnu floru koja pomaže probavi i jača imunološki sustav. Svaki dan popijte dvije do tri čaše.
Koristite ga za infekciju mokraćnog mjehura. Pokušajte izmjenjivati čašu soka od brusnice, biljnog čaja za mjehur i jabučni ocat za upalu mjehura.
Moguće nuspojave jabučnog octa
Općenito, jabučni ocat je prirodno, sigurno piće za ljude svih dobnih skupina. Ipak, razmotrite sljedeće sigurnosne mjere:
• Razrijedite ga dovoljno – jedna čajna žličica u jednoj čaši vode čini se dobrim omjerom.
• Zbog sadržaja kiseline, prekomjerna konzumacija jabučnog octa može oštetiti tkiva jednjaka. Također, može uzrokovati hipokalemiju – stanje kada kalij u krvi padne ispod potrebne razine.
• Nemojte zaboraviti dobro isprati usta nakon što popijete jabučni ocat inače kiselina u octu može nagrizati zubnu caklinu. Također, može uzrokovati žute mrlje na zubima.
• Tijekom prvih nekoliko dana konzumacije možete osjetiti privremene simptome kao što su proljev, grčevi u želucu, žgaravica ili glavobolja. U većini slučajeva ovi simptomi nestaju u roku od nekoliko dana. Ako simptomi potraju, prestanite ga konzumirati i razgovarajte sa svojim liječnikom.
• Trudnice, dojilje i osobe s kroničnim zdravstvenim problemima trebaju se posavjetovati sa svojim liječnicima prije konzumiranja.
Ukratko, počnite polako – s malom količinom i postupno je povećavajte do 2 žlice dnevno u dobro razrijeđenom obliku za optimalne rezultate.
Kako napraviti jabučni ocat
U zavisnosti koje jabuke koristite, pravite razliku po kvalitetu jabučnog octa. Najbolje jabuke za pravljenje octa su samonikle, neprskane tzv. divljakinje.
To su male, zelene i kiselkaste jabuke. Ako ne možete naći ovakvu vrstu, možete iskoristiti i gajene.
Uz jabuke, kao osnovni sastojak, trebaće vam još samo manja količina šećera.
Od materijala može poslužiti lonac, mašina za pravljenje soka (ili mašina za mljevenje mesa), medicinske gaze i čiste boce.
Domaći jabučni ocat recept
Sok koji jabuke puste staviti u veći lonac. Na deset kilograma jabuka, ako nemate dovoljno soka, možete dodati ¼ prokuvane i ohlađene vode.
Na tu količinu dodati 100g šećera, sve dobro izmješati da se šećer sjedini i prekriti čistom gazom, te ostaviti na toplom mjestu ili na suncu, ako je odgovarajuće godišnje doba.
Posuda se poveže i prekrije višeslojnom gazom i ostavi na mjestu gdje temperatura ne pada ispod 18 stupnjeva i ne prelazi 25 stupnjeva Celzija. Povremeno promiješajte.
Fermentacija traje od 25 do 30 dana, nakon čega se dobiveni ocat pažljivo filtrira i ulijeva u čiste boce.
Boja octa treba biti svijetložuta i bez taloga. Da bi se izbjegao taj talog, ocat treba procijediti kroz nekoliko različitih gaza i to u nekoliko navrata. Nakon što se ocat ulije u odgovarajuće posude, hermetički se zatvara i čuva na tamnom mjestu.
Ukoliko se nakon nekog vremena ponovo pojavi talog, procjedite kroz gazu i ostavite na tamno mjesto. Smatra se da je datum isteka neograničen.
Kod korištenja jabučnog octa najbolje ga je razrijediti, koristiti uvijek u isto vrijeme i ne prekidati terapiju.
Zaključak
Često se može čuti da se jabučni ocat koristi u borbi sa suvremenom bolesti – pretilosti, koja zahvata sve više ljudi.
Poznata je činjenica da hranjivi enzimi, tvari i organske kiseline u jabučnom octu smanjuju tjelesnu težinu tako što potiskuju apetit, ubrzavaju metabolizam, smanjuju zadržavanje vode u tijelu i pomažu u produljenju osjećaja sitosti.
Jabučni ocat ubrzava sagorijevanje masnih naslaga u tijelu i nakon nekoliko mjeseci korištenja rezultati na vašoj figuri bit će više nego očiti.
Uz uravnoteženu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost i korištenje jabučnog octa, konačno možete postići svoju željenu težinu.
Kako smršaviti nastoji pružiti čitateljima savjete i uvide iz najnovijih istraživanja o prehrani, treningu i zdravlju na zabavan i prijemčiv način